در هفته چند بار باید پوست خود را لایه برداری کنیم؟

در هفته چند بار باید پوست خود را لایه برداری کنیم؟

یکی از رایج ترین روش ها برای تمیز کردن پوست ، استفاده از آب و صابون است. اما آیا انجام این کار کافی است تا تمام آلودگی ها و آلودگی ها از بین برود تا پوست شما سالم بماند ؟ آنچه پوست شما نیاز دارد لایه برداری در زمان های منظم است . لایه برداری ، سلول های مرده پوست را از بین می برد ، گردش خون را تحریک می کند و پوست شما را جوان می کند. اگر از خود می پرسید که چند بار باید پوست خود را لایه برداری کنید ، برای پاسخ به این سوال تا آخر این مطلب با توتفرنگی لند همراه باشید .

مزایای لایه برداری پوست چیست؟

 • سلولهای مرده پوست را از بین می برد و منافذ پوست را از بین می برد.
 • پوست را نرم ، صاف و لطیف می کند.
 • پوست را روشن می کند و ظاهری یکنواخت می دهد.
 • به بهبود گردش خون کمک می کند.
 • گردش سلول را افزایش می دهد.
 • سنتز کلاژن را تقویت می کند.
 • جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست را امکان پذیر می کند.

لایه برداری توسط عواملی به نام لایه بردار انجام می شود. آنها را می توان بر اساس مکانیسم انجام لایه برداری به دو نوع فیزیکی و شیمیایی طبقه بندی کرد. بیایید هر یک از آنها را با جزئیات بررسی کنیم.

انواع لایه بردارها

1. لایه بردارهای فیزیکی

همانطور که از نام آن پیداست ، لایه بردارهای فیزیکی با روش های فیزیکی به از بین بردن سلولهای مرده پوست کمک می کنند. برس ها ، اسفنج ها ، سنگ های پوکه و اسکراب ها چند نمونه از لایه بردارهای فیزیکی هستند. می توانید اسکراب خانگی را با مواد طبیعی مانند جو دوسر ، نمک دریا ، شکر و قهوه تهیه کنید.

2. لایه بردارهای شیمیایی

عوامل شیمیایی یا لایه بردارهای شیمیایی که به جای از بین بردن مکانیکی سلول های مرده پوست ، باعث لایه برداری کلی پوست می شوند ، لایه بردارهای شیمیایی نامیده می شوند. این لایه بردارهای شیمیایی شامل اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی (اسیدهای گلیکولیک ، لاکتیک ، مالیک و سالیسیلیک) هستند.

ادامه مطلب
5 روش موثر و سریع برای رشد طبیعی ناخن ها

شما باید لایه بردار مناسب را بر اساس نوع پوست خود انتخاب کنید – هیچ ” نسخه یکسانی برای همه ” وجود ندارد

کدام روش لایه برداری برای نوع پوست شما بهتر است؟

نمی دانید چه نوع پوستی دارید؟ مقاله تعیین نوع پوست خود را بخوانید !

1. پوست طبیعی

برای تهیه یک لایه بردار خانگی طبیعی می توانید از پاپایا و عسل استفاده کنید. این اسکراب خانگی می تواند به از بین بردن سلولهای مرده ، از بین بردن منافذ پوست و بهبود گردش خون کمک کند.

آنزیم پاپائین موجود در پاپایای خام ، آن را به یک لایه بردار عالی تبدیل می کند . این ماده به از بین بردن سلولهای آسیب دیده پوست کمک می کند و کک و مک و لکه های قهوه ای را کاهش می دهد و باعث زیبایی پوست می شود. عسل دارای خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی است که به تسکین پوست کمک می کند ، از چین و چروک جلوگیری کرده و بیماری های مختلف پوستی مانند اگزما ، پسوریازیس و درماتیت تماسی را درمان می کند .

2. پوست چرب

بهترین لایه بردار برای افرادی که دارای پوست پوستی چرب هستند ، اسید سالیسیلیک است. این لایه بردار شیمیایی بر روی لایه منافذ داخلی اثر می گذارد تا از ریشه آن خارج شود. استفاده منظم از این ماده لایه بردار به کاهش لکه ها و روشن شدن جای زخم کمک می کند.

3. پوست خشک

خشکی پوست در درجه اول به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست است. به همین دلیل برای کمک به سلامت آن لازم است لایه برداری منظم انجام شود. با این حال ، مرطوب کردن پوست خشک پس از لایه برداری ضروری است. برخی از لایه بردارهای رایج برای خشکی پوست شامل اسکراب قند و اسکراب های تجاری است که ملایم است و حاوی میکروب های پلاستیکی ، زردآلو ، ماست یا قهوه است.

ادامه مطلب
چه زمانی باید برس سر را عوض کنیم؟ چرا ؟

لایه برداری از پوست فواید زیادی دارد. با این حال ، مهم نیست که زیاده روی کنید ، زیرا می تواند باعث از بین رفتن پوست مرده شود. در اینجا به شما می گوییم چند بار نیاز به لایه برداری وجود دارید ، که به نوع پوست شما بستگی دارد.

چند بار باید پوست خود را لایه برداری کنید؟

1. پوست طبیعی

پوست طبیعی راحت و ساده ترین لایه برداری را دارد. شما می توانید هر دو روش لایه برداری مکانیکی و شیمیایی را انتخاب کنید. برای این نوع پوست ، هفته ای یک یا دو بار لایه برداری کنید تا ظاهری سالم و تازه داشته باشید.

2. پوست چرب

پوست چرب بیش از هر نوع پوست دیگر به لایه برداری نیاز دارد. این به این دلیل است که سلول های مرده پوست با روغن و سبوم یک لایه ضخیم تشکیل می دهند. افرادی که دارای پوست چرب هستند باید حداقل 2-3 بار در هفته برای پوست صاف لایه برداری کنند.

ممکن است وسوسه شوید که برای نتیجه بهتر از لایه بردارهای شیمیایی قوی استفاده کنید. با این حال ، اطمینان حاصل کنید که بین دو جلسه لایه برداری بر اساس قدرت ماده شیمیایی خود ، فاصله کافی گذاشته باشید.

3. پوست خشک

پوست خشک کمی حساس تر از پوست چرب است و لایه برداری آن بیش از یک یا دو بار در هفته روش خوبی است.

آیا لایه برداری برای سلامت و درخشندگی پوست شما کافی است؟ نه به طور کامل! لایه برداری فقط به پاکسازی سطح پوست کمک می کند. سطح پوست نیز به مقداری تغذیه و محافظت نیاز دارد. برای فهمیدن در مواردی که باید پس از اتمام مراحل لایه برداری دنبال کنید ، قسمت بعدی مقاله را بررسی کنید.

چه کاری باید بعد از لایه برداری انجام دهید ؟

یک روال اساسی مراقبت از پوست که همه باید آن را دنبال کنند شامل چهار مرحله تمیز کردن ، لایه برداری ، تقویت و مرطوب سازی است. بنابراین ، باید بعد از لایه برداری ، پوست خود رامرطوب کنید.

ادامه مطلب
ناگفتنی های برس زدن خشک که کسی به شما نمی گوید

1. تونر کردن

تقویت کننده به شما کمک می کند مواد مغذی ضروری پوست شما ترمیم شده و منافذ باز پوست را کوچک کنید. به تسکین پوست کمک کرده و تعادل PH را پس از لایه برداری حفظ می کند. این مرحله همچنین التهابات پوستی و لکه های قرمز و قرمز را کاهش می دهد.

توجه: از مصرف تونرهایی که حاوی الکل ، رایحه و رنگ مصنوعی و مواد خشن هستند خودداری کنید زیرا ممکن است حساسیت پوستی شما را تشدید کند.

2. مرطوب کردن

باید صورت خود را پس از هر بار شستن و تمیز کردن ، مرطوب کنید. بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده ، زمانی است که پوست شما کمی خیس است – این امر باعث جذب بهتر محصول می شود. مرطوب کردن به شما کمک می کند تا پوست شما سالم ، لطیف و مرطوب باشد و از تیرگی جلوگیری کند. برای محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی می توانید مرطوب کننده های دارای SPF را انتخاب کنید.

موادی برای لایه برداری باید ملایم باشد که به موانع طبیعی پوست آسیب نرساند.

چه موادی را باید در یک محصول لایه بردار باشد ؟

لایه بردارهای فیزیکی مانند اسکراب ها می توانند شامل بلورهای قند ، جو دوسر و قهوه باشند. توصیه می شود از لایه بردارهای شیمیایی حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها مانند اسیدهای گلیکولیک ، لاکتیک و مالیک و اسیدهای بتا هیدروکسی مانند اسید سالیسیلیک استفاده کنید.

توجه غلظت اسیدهای آلفا هیدروکسی نباید در مورد اسیدهای بتا هیدروکسی از 10-15٪ و 2٪ بیشتر باشد.

اگر نوع پوست حساسی دارید ، لایه بردارهای حاوی اسید ماندلیک برای شما مناسب هستند.

اکنون که می دانید چه زمانی باید لایه برداری کنید ، بسیاری از افراد ممکن است سوال کنند که چه زمانی لایه برداری مناسب نیست. خوب ، این زمانی است که شما باید اسکراب و لایه برداری را از پوست خود دور کنید.

ادامه مطلب
9 ویژگی عطر ها که هیچکس به شما نمی گوید

چه زمانی نباید لایه برداری کنید؟

در صورت زیر از لایه برداری خودداری کنید:

 • پوست شما قرمز ، تحریک شده و ملتهب است.
 • شما روی پوست خود واکنش آلرژیک دارید.
 • جوش یا چرک دارید.
 • شما زخم ، زخم ، و سوختگی پوست دارید.
 • در حال تجربه شعله ور شدن اگزما هستید.

جمع بندی

لایه برداری پوست به رفع منافذ پوست ، از بین بردن سلولهای مرده پوست ، بهبود گردش خون و جوان سازی پوست مات کمک می کند. روش لایه برداری مناسب – فیزیکی یا شیمیایی – را انتخاب کنید که متناسب با نوع پوست شما باشد و سلامت آن را بهبود بخشد. با این حال ، بیش از سه بار در هفته لایه برداری نکنید تا از حساس شدن پوست شما و ایجاد ناراحتی جلوگیری کند. اگر دچار قرمزی ، التهاب یا عفونت شدید ، باید فوراً روند را متوقف کنید.

پاسخ های متخصص برای سوالات خوانندگان

سوال : آیا خوب است که هر روز صورت خود را لایه برداری کنید؟

جواب : نه. شما باید بیش از سه بار در هفته پوست خود را لایه برداری کنید.

سوال : لایه برداری در چه زمانی بهتر است؟ صبح یا شب؟

جواب : زمان مناسب برای لایه برداری به روال مراقبت از پوست و سبک زندگی شما بستگی دارد. با این حال ، توصیه می شود حتماً پوست خود را در شب لایه برداری کنید ، رنگ آن را مرطوب کرده و مرطوب کنید تا آلودگی ها ، ناخالصی ها و آلاینده های جمع شده در روز از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *